PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרסום My Wishes to The Sky - פרק ראשון.

צ'יזבורגר
16/05/12, 14:45
טוב סוף סוף סיימתי את הפרק הזה...הוא הכי קצר(רק 2 דפים ורבע) כי הוא הרקע לסיפור עצמו.

עוד בסיפור - My Wishes to The Sky
My Wishes To The Sky (http://www.icydier.co.il/showthread.php/7704-My-Wishes-to-The-Sky-%D7%94%D7%A6%D7%A6%D7%94-_-(%D7%97%D7%A6%D7%99-%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%A7-1)) - הצצה ^_^ (חצי מפרק 1) (http://www.icydier.co.il/showthread.php/7704-My-Wishes-to-The-Sky-%D7%94%D7%A6%D7%A6%D7%94-_-(%D7%97%D7%A6%D7%99-%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%A7-1))

מקווה שתהנו ^_^
Chapter 1 - Sunsets, Sunrises & Blood
Many years ago, 2 powerful creatures called "Limfallers" controlled the world. One called Sunset - the Limfaller of the west, and the owner of the orb of light. The other one - Sunrise was the Limfaller of the east, and the owner of the orb of darkness. The two brothers fought about who will control the north and the south, because there was no Limfaller who would control there. Both of the brothers wanted to control the north and the south, but only one could control each area in the world. A huge war began, and the world was full of chaos.
All the animals in the world split to 2 – The light side and the dark side. Millions of animals, plants and human were killed by each other. As the war continued, the power of chaos created 3 new Limfallers – Oracle Leaf and Chaosair. Leaf was born from the chaos of the north, Chaosair from the chaos of the south, and Oracle from the remaining hope of the west and east. The new Limfallers had special gifts – Oracle had the gift of prophecy, Chaosair had the power to control darkness and time, and Leaf – the gift of music and nature controlling. Leaf & Oracle were terrified from what was happening in the world, so they ran away to the north east, to a land named Jeparo (Japan of today), that was protected by the aura of life, not letting the war to break into there.
One sunny day, Oracle and Leaf were at the park, and they talked. Suddenly, Oracle heard a sound. A loud sound, that created an earthquake just under Oracle. "Did you hear that loud sound?" Oracle asked Leaf. Leaf was confused, he didn’t hear any sound, and if it was loud, he was supposed to hear it. "No, I didn’t." he replied, and suddenly a big, white tornado appeared. It headed straightly to Oracle's direction. "Isn't Jeparo protected by magic from the war?" He asked. "I think so. I guess we should check this out." Leaf replied. Before they had a chance to leave the park, The tornado made a loud sound of a yelling cat, and exploded. For some reason, the two Limfallers could feel horror, chaos and other bad feeling from it. They felt like it was eating their souls. "Seriously, we need to leave NOW" Leaf said. They started to run again. With no luck, 4 walls surrounded them and they were trapped. After looking around, for some way to exit, they found a note. Oracle saw his name on it. Leaf told him:"Read the note". And Oracle read it:
"Energy of chaos will attack, and only the orb twins will bring some peace. 3 wishes to the sky, will bring the orbs to unite".
"So this war will probably end when the heroes will appear" Leaf said, while he looked shocked from their bad luck. "Yea, too bad the citizens of Jeparo won't go out there and help the world to feel some peace. They are the only people, living in peace. We should do something and fast." Oracle replied.
The wind was getting stronger, and Oracle's cape was moving. Trees were bent, and all the birds flew away to their nests. The two Limfallers started to walk, to the stone tower of Jeparo, talking about what just happened, the two, and everybody – they didn’t know, that the angelic park of Jeparo, will be one of the most important, victorious and meaningful places in the world.
The battles continued. At the North Pole, 3 icebergs collapsed. Sunset made a powerful aura around him, while he was walking towards Sunrise. "This war is going to end now" he said. "Yes, I will control the North pole!" Sunrise replied. While Sunset was holding a bright moon, and slaying the iceberg in front of Sunset. Sunrise did a move, which will affect the North Pole forever. He summoned a shadow of a sun, a bright, but dark at the same time, and powerful sun, the exploded all around the battlefield. The rays hit all the icebergs. Millions of seals, polar bears and fish were killed by Sunrise. But, Sunset rapped himself with a shield, and the sunrays didn't affect him at all, when suddenly, a big black shadow appeared. A little black clock appeared in his hands. "This will be the end" He said, and then threw it in the air, and it transformed into a bomb. Sunset and Sunrise stopped fighting while they were amazed from what just happened. The bomb exploded. Everything in the battlefield was destroyed. A big sun ray shined on the area, while Sunrise and Sunshine were melting. The shadow disappeared. The only thing he left, was his emblem, the emblem of Chaosair.
A rumor started, about Sunrise and Sunset getting killed by each other. Nobody knew that it was Chaosair that killed them.
The citizens of earth were frustrated. They wanted Sunrise and Sunshine Back. Millions of years pasted, until Sunrise and Sunshine got back.
Let's continue our story at the medieval age, When Sunshine and Sunrise came back to life. It was a sunny day. A rich queen named Julia was sitting in her palace, waiting for her dinner. Finally, her servant Edward brought her a big salmon fish. Julia was eating, and suddenly, a big light beam appeared. She was sacred. A big flower came out of it, and then it turned into two apples, that turned into Sunshine and Sunrise. The two Limfallers revived.
The world was peaceful, for many years.

זה שני עמודים ורבע בוורד.
פרק שתיים יהיה ההתחלה של הסיפור עצמו.

~קריאה נעימה~

Hibari
16/05/12, 14:58
סיפור יפה אחי
מחקה להמשך :embarrassed:

צ'יזבורגר
16/05/12, 15:04
סיפור יפה אחי
מחקה להמשך :embarrassed:
מחכה*
תודה רבה אחי
עוד תגובות?

noy0
16/05/12, 16:14
מזכירה לך שאתה יכול להשתמש בקוד הבא:

English, Text.
בשביל לסדר את האנגלית :)
בכל מקרה, לגבי הסיפור עצמו:
הסיפור טיפה קצר, גם לפרק אחד זה יכול להיות הרבה יותר ארוך, זה מרגיש כאילו עשית קפיצה עצומה במידע ופשוט חסר לקוראים שם מידע.
בכל מקרה, הסיפור שלך מחולק ל-2, פתיח ופרק.
חוץ מזה הפסקאות לא ממש מסודרות, תעבוד על זה. ><

עוד דבר שהטריד אותי זה האנגלית שהשתמשת בה, רואים שהאנגלית שלך טובה אבל יש מקום לשיפור. תנסה לקרוא? :)
בכל מקרה, כמו דוגמאות זה:
"Did you hear that loud sound?"
מי אומר שהרעש היה חזק? תשאל "Did you hear that?" -שמעת את זה?
או לדוגמא:
The tornado made a loud sound of a yelling cat
כן, אוקיי. נקודה על התיאור, אבל Of a yelling cat? זה.. בוא נגיד שזאת לא הייתה הבחירה הראשונה שלי. אני הייתי הולכת עם, נגיד, Scratch? Screech? תלוי מאוד בכוונה שלך, הייתי מניחה שScreech יתאר את זה הכי טוב.

אוקיי, בוא נראה.. מה עוד.. XD
המשפט הזה:
. For some reason, the two Limfallers could feel horror, chaos and other bad feeling from it. They felt like it was eating their souls.
אני מצטערת, המשפט עצמו, הוא ממש מטריד אותי.
אוקיי, זה הם הרגישו horror, אחלה. קודם כל אחרי זה תכתוב and other bad feelings from it או another bad feeling from it. המשפט and other bad feeling from it לא נכון מבחינה דקדוקית.
דבר שני, הרגע תיארת את ההרגשה שמשהו אוכל לך את הנשמה כ-רע.
רע.
ברצינות? רע? לא.. נגיד, Dreadful ? או בעצם כל דבר שמתאר רע בצורה טיפה יותר.. דרמתית.

and only the orb twins will bring some peace
שוב, משפט שמטריד אותי. Some peace? לא, אתה בטוח מתכוון לpeace.

טוב, כעיקרון חוץ מאלה היה הרבה מאוד חלקים שבהם פירטת איפה שלא היה צריך, תיארת בצורה מוזרה, לא פירטת מספיק וכו'.

יש להגיד שכל זה היה הדעה האישית שלי! חוץ מהחלק שתיקנתי לך את הדקדוק, זה היה פשוט טעות שלך. אני לא זוכרת אם היו עוד טעויות, אבל תעבור על הסיפור לפני שאתה שולח אותו פעם באה.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m411tp4kCX1qffk04o3_250.gif(רואה דוקטור הו? לא? טוב נו, עדיין.. הGIF שמסביר בצורה מושלמת את רגשותיי כרגע.)

צ'יזבורגר
16/05/12, 18:03
מזכירה לך שאתה יכול להשתמש בקוד הבא:

English, Text.
בשביל לסדר את האנגלית :)
בכל מקרה, לגבי הסיפור עצמו:
הסיפור טיפה קצר, גם לפרק אחד זה יכול להיות הרבה יותר ארוך, זה מרגיש כאילו עשית קפיצה עצומה במידע ופשוט חסר לקוראים שם מידע.
בכל מקרה, הסיפור שלך מחולק ל-2, פתיח ופרק.
חוץ מזה הפסקאות לא ממש מסודרות, תעבוד על זה. ><

עוד דבר שהטריד אותי זה האנגלית שהשתמשת בה, רואים שהאנגלית שלך טובה אבל יש מקום לשיפור. תנסה לקרוא? :)
בכל מקרה, כמו דוגמאות זה:
"Did you hear that loud sound?"
מי אומר שהרעש היה חזק? תשאל "Did you hear that?" -שמעת את זה?
או לדוגמא:
The tornado made a loud sound of a yelling cat
כן, אוקיי. נקודה על התיאור, אבל Of a yelling cat? זה.. בוא נגיד שזאת לא הייתה הבחירה הראשונה שלי. אני הייתי הולכת עם, נגיד, Scratch? Screech? תלוי מאוד בכוונה שלך, הייתי מניחה שScreech יתאר את זה הכי טוב.

אוקיי, בוא נראה.. מה עוד.. XD
המשפט הזה:
. For some reason, the two Limfallers could feel horror, chaos and other bad feeling from it. They felt like it was eating their souls.
אני מצטערת, המשפט עצמו, הוא ממש מטריד אותי.
אוקיי, זה הם הרגישו horror, אחלה. קודם כל אחרי זה תכתוב and other bad feelings from it או another bad feeling from it. המשפט and other bad feeling from it לא נכון מבחינה דקדוקית.
דבר שני, הרגע תיארת את ההרגשה שמשהו אוכל לך את הנשמה כ-רע.
רע.
ברצינות? רע? לא.. נגיד, Dreadful ? או בעצם כל דבר שמתאר רע בצורה טיפה יותר.. דרמתית.

and only the orb twins will bring some peace
שוב, משפט שמטריד אותי. Some peace? לא, אתה בטוח מתכוון לpeace.

טוב, כעיקרון חוץ מאלה היה הרבה מאוד חלקים שבהם פירטת איפה שלא היה צריך, תיארת בצורה מוזרה, לא פירטת מספיק וכו'.

יש להגיד שכל זה היה הדעה האישית שלי! חוץ מהחלק שתיקנתי לך את הדקדוק, זה היה פשוט טעות שלך. אני לא זוכרת אם היו עוד טעויות, אבל תעבור על הסיפור לפני שאתה שולח אותו פעם באה.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m411tp4kCX1qffk04o3_250.gif(רואה דוקטור הו? לא? טוב נו, עדיין.. הGIF שמסביר בצורה מושלמת את רגשותיי כרגע.)

תודה נוי, בדיוק בשביל זה אני מפרסם את זה פה, בשיל ללמוד מהטעויות שלי :)
אני אעדכן, ואעבור שנית על הסיפור.

-Fox-
16/05/12, 19:23
אחי למה הכל באנגלית,אני בקושי יודע ואני לא יכול לקרוא XD

צ'יזבורגר
17/05/12, 04:22
אחי למה הכל באנגלית,אני בקושי יודע ואני לא יכול לקרוא XD
לול, רגיל לכתוב סיפורים באנגלית :P

Petrichor
18/05/12, 14:04
אחי זה מעולה! מתי אתה מוציא המשך?

Darkness